

Ania
“Hej! obudzę fale.... Hej! obudzę wiatr.... W białych żaglach karnawale.... Swój obudzę świat...”
- Zejman i Garkumpel
JAWORZNO ŚWIĘTUJE 120-LECIE
W połowie dziewiętnastego wieku znacznie wzrosła liczba mieszkańców we wsi Jaworzno. W 1857 roku Jaworzno jako duża wieś otrzymało oddział urzędu skarbowego, w 1971 pocztę i posterunek policji. W 1893 roku otwarto w Jaworznie oddział sądu powiatowego.
Początki administracji w Jaworznie przypadają także na wiek XIX. Jeszcze w Rzeczypospolitej Krakowskiej Jaworzno, wraz z Byczyną, Jeleniem, Ciężkowicami, Szczakową, Dabrową i Długoszynem, było samodzielną gminą wiejską z własnym wójtem dla wszystkich tych miejscowości. Wraz z Jaworznem w gminie takiej znalazły się następnie Luszowice, Góry Luszowskie, Czyżówka, Płoki, Myślachowice, Siersza i Wodna.
W 1896 roku wg austriackiej reformy samorządowej nadano status małomiasteczkowy 131 miejscowościom w Galicji, w tym Szczakowej. Jaworzno zostało pominięte.
Wobec tego rada gminy wystąpiła z wnioskiem do władz o nadanie także Jaworznu praw miejskich. Po dwóch petycjach, Galicyjski Sejm Krajowy we Lwowie, 21 czerwca 1901 roku uchwalił nadanie Jaworznu praw miejskich (status małomiasteczkowy). Ustawę o prawach miejskich dla Jaworzna podpisał cesarz Franciszek Józef I. Pierwszym burmistrzem miasta Jaworzna został Franciszek Schattanek.
W 1918 roku Jaworzno wraz z byłym zaborem austriackim znalazło się w odrodzonym państwie polskim. W II Rzeczypospolitej należało do województwa krakowskiego.
Jaworzno świętuje 120-lecie uzyskania praw miejskich. Z okazji tak podniosłego święta w Jaworznie odbywa się szereg różnych wydarzeń, w tym konkursy, wystawy, koncerty, spotkania, wykłady itd.
Dla mieszkańców miasta Zarząd Miejski Ligi Obrony Kraju w Jaworznie i Kapituła konkursu Eureka LOK – ja to wiem im.Anny Sokół pod patronatem merytorycznym Muzeum Miasta w Jaworznie przygotowali quiz ze znajomości historii, postaci znanych w naszym mieście, nazw osiedli , wydarzeń w Jaworznie itp. Pytania przygotowali: Justyna Juras (nauczyciel SP12), Marcin Mlostek (nauczyciel SP8), Wierosława Gawryś (nauczyciel SP17), Krystyna Sokół(PCZ).
Życzymy miłego spędzenia czasu przy rozwiązywaniu quizu ze znajomości naszego miasta Jaworzna.
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
maj 2021 - Kolejny Konkurs Patriotyczny ZM LOK Jaworzno, ZPM LOK Kłobuck
i Kapituły konkursu testu EUREKA LOK - JA TO WIEM im. Anny Sokół
Śląska droga do Polski – Kilka słów przypomnienia: powstania śląskie – trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, które miały miejsce w latach 1919–1921 między ludnością polską i niemiecką. Odbyły się one w okresie formowania się Państwa Polskiego po zakończeniu I wojny światowej.
„Plebiscyt na Górnym Śląsku odbył się w niedzielę, 20 marca 1921, przy olbrzymiej frekwencji. W głosowaniu wzięło udział 97,5 proc. ogółu uprawnionych, w tym 19,3 proc. tzw. emigrantów (były to osoby urodzone na obszarze plebiscytowym, ale już na nim niemieszkające), głosujących w większości za Niemcami.
Głosy oddawano za pomocą dwóch dwujęzycznych kartek – z napisami „Polska/Polen” oraz „Niemcy/Deutschland”. Każdy głosujący po przyjściu do lokalu wyborczego otrzymywał obie kartki oraz kopertę z aliancką pieczęcią.
Kartkę z napisem „Niemcy/Deutschland” wrzuciło do urny 59,4 proc., natomiast z napisem „Polska/Polen” 40,3 proc. uprawnionych do głosowania. Niemcy wygrali także w gminach, odnosząc sukces w 834 miejscowościach na 1510.
Wyniki plebiscytu zdecydowanie nie odpowiadały stronie polskiej.
O interpretacji wyników plebiscytu decydowała Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa. Trudne warunki materialne i bezrobocie wzmogły jednak niezadowolenie mieszkańców regionu. Wybuchły strajki, które 2 maja przekształciły się w strajk generalny na wieść o niekorzystnych dla Polski decyzjach Komisji. Tego samego dnia rozpoczęło się III Powstanie Śląskie. Powstańcy opanowali prawie cały obszar plebiscytowy, a walki trwały dwa miesiące.”
Już w dwóch wydaniach Gazety Kłobuckiej były drukowane zestawy 5 pytań z podpowiedziami, teraz pora na następną lekcję patriotyzmu. Za tydzień 7 maja podamy wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
Życzymy miłego spędzenia czasu przy rozwiązywaniu tego quizu.
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
Kolejny Konkurs Patriotyczny ZM LOK Jaworzno i Kapituły konkursu testu EUREKA LOK - JA TO WIEM im. Anny Sokół
Zarząd Miejski Ligi Obrony Kraju w Jaworznie, Kapituła konkursu testu EUREKA LOK - JA TO WIEM im. Anny Sokół tym razem przygotowali dla wszystkich mieszkańców Jaworzna konkurs "Śląska droga do Polski”.
Do współpracy przy układaniu pytań zostali zaproszeni: Krystyna Sokół (nauczyciel akademicki Politechniki Częstochowskiej), Marcin Mlostek (nauczyciel historyk), Justyna Juras (nauczyciel bibliotekarz) i Izabella Waszak (nauczyciel);
Patronat merytoryczny nad konkursem objęło Muzeum Miasta Jaworzna.
Termin przeprowadzenia konkursu: od 14.04.2021 do 5.05.2021.
Konkurs ten będzie miał nietypowy charakter. Nie chodzi w nim o przysyłanie odpowiedzi do redakcji ale o przypomnienie i sprawdzenie samego siebie, co wiemy o powstaniach śląskich tym bardziej, że za chwilę będzie rocznica 100-lecia wybuchu trzeciego powstania śląskiego.
Kilka słów przypomnienia: powstania śląskie – trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, które miały miejsce w latach 1919–1921 między ludnością polską i niemiecką. Odbyły się one w okresie formowania się Państwa Polskiego po zakończeniu I wojny światowej.
III powstanie, pod wodzą Wojciecha Korfantego, miało na celu poprawę niekorzystnego dla Polaków wyniku Plebiscytu na Górnym Śląsku. Na mocy postanowień traktatu wersalskiego, decyzję do którego państwa należeć będzie Górny Śląsk, oddano w ręce ludności mającej się wypowiedzieć w 1921 r. W plebiscycie większość ludności (59,6%) opowiedziała się za Niemcami.
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. i było największym zrywem powstańczym Ślązaków w XX w. W czasie III powstania doszło do dwóch dużych bitew powstańców z Niemcami w rejonie Góry Świętej Anny i pod Olzą. Były to najkrwawsze starcia w czasie powstań śląskich.
W 1922 r. podpisano w Genewie konwencję w sprawie Śląska, według której obszar przyznany Polsce powiększony został do ok. ⅓ spornego terytorium. Konwencja była korzystna dla Polski jeśli chodzi o istniejące na nim obiekty przemysłowe. Polsce przypadło 50% hutnictwa i 76% kopalń węgla.
W tym czasie na terenach przyznanych Niemcom rozpoczął się odwet na tych Ślązakach, którzy w okresie plebiscytowym działali na rzecz Polski. Zabraniano rozmawiać po polsku w lokalach publicznych, znieważając tych, którzy zakazu tego nie przestrzegali. Bojkotowano działaczy polskich, wprowadzano ograniczenia w działalności polskich organizacji.
W trzech wydaniach gazety „Co Tydzień” począwszy od 14 kwietnia do 28 kwietnia każdorazowo będą drukowane zestawy 5 pytań z podpowiedziami. Dnia 5 maja podamy wszystkie prawidłowe odpowiedzi.
Życzymy miłego spędzenia czasu przy rozwiązywaniu tego quizu.
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
##############################################################
CZYTANIE BAJEK ANI SOKÓŁ PO ANGIELSKU, NIEMIECKU, FRANCUSKU, ROSYJSKU I JAPOŃSKU.
W ramach projektu ZOSTAŃ AMBASADOREM BAJEK ANI SOKÓŁ i projektu CZYTAMY BAJKI ANI PO ANGIELSKU, NIEMIECKU, FRANCUSKU I W INNYCH JĘZYKACH ŚWIATA w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Rynku odbyło się już drugie spotkanie poświęcone bajkom napisanym przez jaworznicką bajkopisarkę Annę Sokół i przetłumaczonych na różne języki świata.
Na spotkanie tym razem zostały zaproszone dzieci z klasy IIb i IIc ze Szkoły Podstawowej nr 16. Mimo złej aury, bo zaczął padać śnieg, dotarły do biblioteki zaciekawione zbliżającym się spotkaniem. Po powitaniu dzieci i nauczycieli ze szkoły, pani Krystyna Sokół przedstawiła scenariusz bieżącego spotkania. Wszyscy niecierpliwie czekali na przygotowane niespodzianki.
Pierwszym punktem była prezentacja przybliżające dzieciom postać Ani. Kim była, do jakich szkół uczęszczała, jaką dobrą i wzorową uczennicą była. Czym zajmowała się dodatkowo, jakie miała pasje. Ania mając 13 lat już zdała i otrzymała Patent Żeglarza. Rodzina Ani co roku żegluje po Mazurach i nic dziwnego, że wszystkie dzieci państwa Sokołów dzielą z nimi tę pasję. Ania zdobyła też mistrzostwo Jaworzna w Slalomie Gigancie w swojej grupie wiekowej w jeździe na nartach. Uwielbiała z koleżankami jeździć na łyżwach na lodowisku na Azotanii. Jedną z jej największych pasji była nauka języków obcych. W Szkole Podstawowej nr 7 uczyła się języka francuskiego, w II LO języka angielskiego i niemieckiego. Studia to nauka języka włoskiego i słowackiego. Nic dziwnego, że powstał projekt przetłumaczenia jej bajek na 17 języków świata. Po Światowych Dniach Młodzieży, które odbyły się w lipcu tego roku, wiemy już, że książeczki Ani trafiły na wszystkie kontynenty, nawet do tak egzotycznych państw jak Kamerun, Ghana, Hongkong, Teksas w USA, Australia, Senegal itp.
Dzieci z SP nr 16 zrozumiały potrzebę nauki języków obcych i na 100% nie zapomną wrażeń z następnej części spotkania. Bowiem przyszła pora na pierwszą niespodziankę. Fragmenty bajek Ani zostały przeczytane w języku angielskim przez studentkę psychologii panią Katarzynę Obtułowicz, w języku niemieckim i rosyjskim przez panią Hannę Kuciel z MBP, w języku francuskim przez panią Renatę Kudzia i w języku japońskim przez panią Agnieszkę Adamin – nauczyciela z I LO w Jaworznie. Takiej „uczty językowej” doświadczyły po raz pierwszy. Oniemiałe i zaszokowane wysłuchały bajek i teraz już wiedzą, że tylko ciężką pracą i nauką mogą dojść do takiej biegłości w posługiwaniu się innymi językami niż polski.
Druga niespodzianka to ” Misie Przyjaciele”. Dzieci zostały poczęstowane ciasteczkami – misiami, bo przecież niedawno był dzień Pluszowego Misia. Bardzo im ta niespodzianka przypadła do gustu.
Kolejna niespodzianka to konkurs znajomości słówek w języku angielskim. Nad konkursem czuwały panie, które wcześniej czytały bajki. Jednogłośnie stwierdziły, że dzieci nie zrobiły żadnej pomyłki, że dobrze uczą się i znają słówka i chcą się uczyć jak najwięcej. Przy okazji przypomniały sobie „czarodziejskie słówka”, wiedzą dlaczego mają mieć „olej” – „Grzeczny jak auto pełne oleju”, dlaczego trzeba się dzielić zabawkami - „Samochodzik Edzio” i czy rodzice zawsze mają „czas” dla dzieci - bajka „Zegarmistrz i czas”.
Dzieci za udział w konkursie otrzymały gadżety ufundowane przez Politechnikę Częstochowską, gdzie wykłada pani Krystyna – mama zmarłej Ani Sokół. Panie czytające w obcych językach otrzymały dyplomy uznania, dzieci obecne na spotkaniu zostały pasowane na AMBASADORÓW BAJEK ANI SOKÓŁ a klasy z SP nr 16 otrzymały prezenty w formie książeczek Ani Sokół do wykorzystania na lekcjach w szkole.
Krystyna Sokół – mama zmarłej pięć lat temu Anny Sokół
***********************************************************************************
„Społeczny savoir vivre…” w Szkole Podstawowej nr 19 na Jeziorkach.
Kilka dni temu Szkołę Podstawową nr 19 (Jeziorki) w Jaworznie oraz Klub KASZTAN w Jeziorkach odwiedziła pani Krystyna Sokół, mama zmarłej pięć lat temu jaworznickiej bajkopisarki Anny Sokół.
Pani Krystyna przeprowadziła dla dzieci projekt - warsztaty literackie pt. „Społeczny savoir vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk”.
Dzieci wysłuchały bajek: Grzeczny jak auto pełne oleju, Zegarmistrz i czas i Mali przyjaciele. Bajki Ani przybliżają dzieciom rzeczywisty świat, ukazują prawa rządzące światem dorosłych ludzi, uczą dzieci funkcjonowania w tym świecie. Po zapoznaniu się z tymi bajkami, dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji na temat przyjaźni, jak zła może być zazdrość i zawiść, a jak dobra wzajemna pomoc, zabawa i szacunek. Chętnie popisywały się znajomością „czarodziejskich” słówek. Dzieci na Jeziorkach wiedzą, kiedy ich należy użyć, wiedzą, że trzeba bardzo szybko przeprosić za wyrządzoną krzywdę, bo pani wychowawczyni w klasie lub rodzice w domu będą bardzo smutni. Dzieci, zwłaszcza z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej oraz z Klubu Kasztan same podawały przykłady właściwego zachowywania się. Dzieci z ciekawością wysłuchały bajki o grzeczności i przyrównania jej do oleju w samochodzie. Bo czyż nie jest prawdą, że samochód bez oleju, benzyny, gazu czy prądu nie pojedzie a dzieci niegrzeczne wciąż się kłócą, rozrabiają i sprawiają same kłopoty?
Mama Ani – pani Krystyna Sokół stopniowo wprowadzała najmłodszych czytelników w świat trudnych zależności społecznych oraz kultury osobistej. W empiryczny sposób, poprzez zabawę z dziećmi, zilustrowała im m.in. pojęcie „grzeczności” i „przyjaźni” – jako podstawę działania, kształtowania dziecięcej wyobraźni, konsekwencji postępowania dorosłych, dostrzeganie potrzeb innych i przyjaźni.
Dzieci z klas I,II,III obejrzały prezentację multimedialną na temat Ani Sokół. Przekonały się, że Ania była bardzo ciekawą osóbką. Przede wszystkim bardzo dobrze się uczyła, brała udział w wielu konkursach literackich, matematycznych, językowych i plastycznych. Jeździła na łyżwach, nartach i snowboardzie, kochała żagle, konie i rower. Trzy razy była wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, brała udział w pierwszej edycji akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w 2001r. zorganizowanej przez II LO. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o Ani Sokół.
Dla dzieci z grup przedszkolnych pani Krystyna naszykowała specjalną niespodziankę. Dzieci w grupach układały puzzle – obrazki z książeczek Ani. Śmiechu było dużo, pomyłki też się zdarzały, ale z powierzonego zadania wywiązały się prawidłowo, za co otrzymały nagrody.
Wszystkie grupy i klasy otrzymały dyplomy, ciasteczka i zakładki do książek. Rodzice Ani podarowali też komplet książek Ani szkolnej bibliotece przy SP nr 19.
Dla wszystkich dzieci pani Ania Sobula zorganizowała konkurs plastyczny na ilustracje do bajek Ani. Wszystkie prace były wyjątkowe. Prace ostały wywieszone na gazetce w szkolnej bibliotece. Jury miało niesamowitą trudność w ocenie i podziale nagród, bo wszystkie prace podobały się i były na temat. Ostatecznie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali jakiś gadżet.
Podsumowując spotkanie - bajki Ani uczą wszystkich szacunku, przyjaźni, grzeczności, zaufania i konieczności posiadania marzeń.
Krystyna Sokół i Anna Sobula MBP
**********************************************************************************************************
DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 20 Z BYCZYNY POZNAŁY
BAJKI ANI SOKÓŁ
Rodzice Ani Sokół odwiedzają przedszkola, szkoły podstawowe oraz świetlice, by dzieciom w Jaworznie i nie tylko, przybliżyć postać swojej córki Ani. Opowiadają historię jej krótkiego życia, pokazują zdjęcia córki. Przygotowali multimedialną prezentację o tym, jak Ania była szczęśliwa w czasach szkolnych, co robiła, czym się zajmowała.
Ania była uczennicą Szkoły Podstawowej nr 7 i II LO. Była bardzo dobrą uczennicą, brała udział w wielu konkursach: matematycznych, recytatorskich, literackich, plastycznych i rozgrywkach sportowych. Była nagradzana dyplomami i licznymi nagrodami rzeczowymi za swoje osiągnięcia. Była też dwukrotną laureatką Konkursu Literackiego o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”.
W czasach licealnych współorganizowała różne konkursy na potrzeby LOK-u i Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej oraz dla dzieci ze SP nr 7 współorganizowała razem ze Strażą Pożarną z Jelenia w szkole dni „Bezpieczniej w szkole i poza nią”. Brała też udział w pierwszych edycjach akcji Cała Polska czyta dzieciom.
W tym miesiącu rodzice Ani zawitali z książkami swojej córki do Szkoły Podstawowej nr 20 w Byczynie. Dzieci miały okazję dzięki prezentacji multimedialnej, a także samej matki autorki - poznać sylwetkę jaworznickiej pisarki. Uczniowie w skupieniu i pełni emocji wysłuchali anegdot z życia Ani. Mama Ani przeczytała dzieciom bajkę Grzeczny jak auto pełne oleju z książeczki ANIA BAJKI PISZE, natomiast uczennica trzeciej klasy Gimnazjum nr 10 z Byczyny, Zuzanna Odrzywołek, przeczytała dzieciom fragment tej bajki po angielsku. Dzieci żywiołowo reagowały na treść bajki, podawały swoje przykłady, chwaliły się znajomością „czarodziejskich” słów. Mamy nadzieję, że młodym czytelnikom na długi czas zapadnie w pamięć sama autorka jak i bajka i morał z opowiadania.
Na zakończenie spotkania dzieci obiecują, że będą same lub z pomocą dorosłych czytały bajeczki Ani, opowiadały o nich innym dzieciom i dorosłym. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy i zostały mianowane na AMBASADORÓW BAJEK ANI SOKÓŁ. Rodzice Ani przy okazji tych spotkań zasilają biblioteki szkolne w książki swojej córki.
Notatka w DZach.dod.Jaworzno 29.07.2016
****************************************
Artykuł w tygodniku CoTydzień z dn.27.07.2016
„Ania Sokół” wśród młodzieży
w Geosferze.
W czwartek 21.07.2016r. młodzież z Włoch, Salwadoru, Ghany, Anglii, USA,
Hongkongu – uczestnicy ŚDM - po porannej mszy św. w Sanktuarium na Osiedlu Stałym
i w Kolegiacie na Rynku radośnie z uśmiechemwybrała się do Geosfery, by posadzić tam drzewka przyjaźni.
W Geosferze mogli spotkać się z Krystyną Sokół, która opowiadała młodym pielgrzymom o swojej zmarłej córce – Ani Sokół.
Skąd pomysł, by o Ani mówić do młodzieży właśnie teraz - przy okazji odbywających się Światowych Dni Młodzieży.
Otóż Ania sama zaliczała siebie do pokolenia Jana Pawła II. Wszyscy wiemy, że ta nazwa określa fenomen pokolenia katolików (zwłaszcza młodzieży) z całego świata, skupionych wokół nauk papieża Jana Pawła II.
Ania dwa razy uczestniczyła w Europejskich Spotkaniach Młodych: 2004r. – Lizbona w Portugalii oraz 2007r. – Genewa w Szwajcarii. Wybierała się na XX Światowe Dni Młodzieży w 2005r. w Kolonii w Niemczech. Ale tam nie dotarła, bo w dniu wyjazdu zachorowała.
Ania, gdyby żyła, byłaby tu z młodzieżą w Geosferze. Myślimy, że Ania z Janem Pawłem IIz NIEBA serdecznie pozdrawiają całą młodzież, która przyjechała na Światowe Dni Młodzieży do Polski. Ania cieszy się dodatkowo, że tyle osób chciało ją poznać i że jej książki dzięki ŚDM w Krakowie trafią do młodych ludzi na całym świecie.
Ania jako dziennikarka pisała artykuły do gazet lokalnych, do czasopism krakowskich, do gazet internetowych oraz felietony do miesięcznika Jaworznicki Sokół ,Magazyn Szkolny i kwartalnik Czata. Kochała dzieci, lubiła się z nimi bawić, lubiła im opowiadać bajki, historyjki i w pierwszej kolejności właśnie dla nich napisała fajne bajki. Są to opowiastki dydaktyczne, które na celu mają pomóc dzieciom zrozumieć świat dorosłych ludzi.
Czy te książeczki są tylko dla dzieci? Otóż nie. Tytuł książek jest trochę przewrotny i mylący. Myślimy, że te opowiastki są dobrą lekturą dla młodzieży. Są one bardzo rodzinne, z dobrym przesłaniem i każda historyjka kończy się morałem. I właśnie nad nimi warto się zastanowić. I tu jest pytanie do młodzieży: Czy właśnie jest taka, czy umie zastosować się do pewnych nadrzędnych praw. Myślimy, że te książeczki są przeznaczone dla wszystkich ludzi.
Na pewno dadzą dużo do myślenia naszej polskiej( i nie tylko) młodzieży.
Ania lubiła uczyć się języków obcych: angielski, niemiecki, francuski, włoski, słowacki.
Wykorzystując tę jej pasję do nauki języków obcych powstał projekt przetłumaczenia opowiastek Ani na różne języki świata: na język arabski, czeski, duński, hiszpański, japoński, rosyjski, słowacki, szwedzki, turecki, ukraiński, węgierski, włoski.
Wersja wielojęzyczna bajek Ani na pewno szybciej w tej postaci trafi do młodzieży, która przyjechałana Światowe Dni Młodzieży do Polski.
Wszystkich chętnych, którzychcieliby zapoznać się z twórczością Ani zapraszamy do kawiarni „Niebo w Mieście” na Rynku w Jaworznie, do Kiosku „Pod Wieżą” na Osiedlu Stałym i do kiosku nr 35 na Targowisku - Leopold.
Fajnie było być wśród młodzieży na GEOSFERZE .Jeszcze raz dziękujemy wszystkim (UM - Łukasz Kolarczyk, MCKiS - Agnieszka Chećko, Jaworznickie Biuro ŚDM - Dawid Domagalski, Karolina Filar, Katarzyna Nieużyła ), którzy pomogli w projekcie, by Ania zaistniała na tym spotkaniu w Geosferze.
Rodzice Ani Sokół
*****************************************************************************************
http://www.jaw.pl/2016/07/bajki-ani-sokol-w-17-jezykach-dla-pielgrzymow/
************************************************************************************
http://mdk.jaw.pl/wojewodzki-konkurs-piesni-i-poezji-patriotycznych/#more-9224
https://www.youtube.com/watch?v=0I_Cgm1idyc
Wojewódzki Konkurs Recytatorski Pieśni i Poezji Patriotycznej 2015r. w Jaworznie
18 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury Jaworzno odbyły się eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej zorganizowane przez Śląską Organizację Wojewódzką Ligi Obrony Kraju oraz MDK w Jaworznie.
W jury zasiedli: Marzena Synowiec, Anna Ptaszkiewicz-Godzina, Konstancja Zarzycka oraz Maciej Talaga.
Konkurs został rozegrany pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego pana Wojciecha Saługi, Śląskiego Kuratora Oświaty pana Stanisława Fabera oraz Prezydenta Miasta Jaworzna pana Pawła Silberta.
Zwycięzcy konkursu:
kategoria poezja: wyróżnienie - Antonina Bywalec z Gimnazjum nr 4 Jaworzno,
I. miejsce – Agata Warzecha z I LO Jaworzno;
kategoria pieśń: wyróżnienie – zespół Hauery z ZSP nr 2 Jaworzno,
Elżbieta Cekiera z III LO Jaworzno,
Katarzyna Konieczna i Marcin Konieczny z LO Miechów;
I. miejsce - Marcin Konieczny z LO w Miechowie;
Zespołowo:
1. m. Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Miechowie;
2. m. I LO w Jaworznie;
3. m. ZSP nr 2 w Jaworznie;
Nagrody w konkursie ufundowali: Biuro Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Katowicach, MDK w Jaworznie, Prezydent Miasta Jaworzna.
Nagrody specjalne ufundowane zostały przez Politechnikę Częstochowską, ZM LOK Jaworzno i Fundację im.Anny Sokół, a otrzymali je: Katarzyna Kardas z III LO Jaworzno i Marcin Konieczny z LO Miechów.
Wszystkim wykonawcom oraz ich Opiekunom dziękujemy da wspaniałą ucztę patriotyzmu i zapraszamy na następne konkursy lokowskie.
***************************************************************
blok na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie http://dzieciakibg.blogspot.com/
SPOTKANIE PATRIOTYCZNE W BIBLIOTECE W JAWORZNIE
- 13 LISTOPADA 2015
11 listopada, to wielkie święto każdego Polaka. Zadaniem dorosłych, a szczególnie bibliotekarzy, jest przekazywanie najmłodszym idei i wartości z odzyskanej po 123 latach niepodległości. Z tytułu tak doniosłej okazji, 13 listopada, w salce dla dzieci odbyło się spotkanie z panią Krystyną Sokół, osobą, która z niespożytą energią działa na wielu niwach jaworznickich organizacji. Jedną z nich jest LOK, w którym pani Krysia pełni funkcję prezesa od wielu już lat. Jest także uczestnikiem bibliotecznego projektu „Generacje - Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń”, czyli po prostu jest czytającą babcią. Prywatnie, to mama młodej dziewczyny - Ani, która cztery lata temu odeszła od nas. Córka pani Krysi jest także autorką felietonów dotyczących patriotyzmu i dlatego jej twórczość została nam przybliżona przez czytającą mamę.
Spotkanie z najmłodszymi czytelnikami rozpoczęło się od przypomnienia historycznego tła tego święta, wielką przyjemność wszystkim sprawiła wesoła piosenka „Jestem Polakiem", której chętnie się uczyliśmy, oraz warsztaty origami, na których powstały piękne białe orły na tle mapy Polski.
****************************************************************************************************************************
Dziennik Zachodni Dodatek Jaworzno 26.03.2015
Anna Sokół Jaworzno. Bajki w języku niemieckim
·
Autor: Anna Zielonka
2015-03-26, Aktualizacja: 2015-03-26 09:58
Anna Sokół Jaworzno. Bajki w języku niemieckim
Anna Sokół Jaworzno: Nie tylko po polsku i angielsku, ale teraz również po niemiecku. Rodzice zmarłej pisarki Anny Sokół wydali kolejne wersję napisanych przez córkę bajek dla dzieci. Tym razem krótkie opowiastki dla najmłodszych można przeczytać także w języku naszych zachodnich sąsiadów.
Anna Sokół Jaworzno. Bajki w języku niemieckim:
- Mam marzenie, aby dzieci, nie tylko z Jaworzna, uczyły się języka obcego również na postawie bajek naszej Ani - przyznaje Krystyna Sokół, mama pisarki.
Przypomnijmy. Anna Sokół skończyła Uniwersytet Jagielloński Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Współpracowała z Ligą Obrony Kraju, PCK, Stowarzyszeniem Lotników Polski Południowej i wieloma instytucjami społecznymi.
Pisała także felietony w Sokole, artykuły do Czaty, WUJ-a, PLUS RATIO, Magazynu Szkolnego i do gazet lokalnych. Jest autorką bajek i książki "Ikar wciąż żyje" i rozszerzonego wydania "Promyki słońca".
Jaworznianka zmarła w listopadzie 2011 roku. Rodzice pani Anny wydali jej teksty już po jej śmierci.
Książki można kupić u pan Krystyny, która jeździ z nimi po szkołach i przedszkolach.
..............................................................................................................................
CoTydzień 11.03.2015
AMBASADOROWIE BAJEK ANI SOKÓŁ
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego oraz zbliżający się Międzynarodowy Dzień Pisarzy, zwłaszcza piszących książki dla dzieci, to wspaniała okazja do odwiedzenia kolejnych szkół podstawowych i zaprezentowania sylwetki, zmarłej trzy lata temu, młodej Jaworznianki Anny Sokół.
Literatura stworzona przez Anią Sokół z myślą o dzieciach charakteryzuje się pewnymi cechami, które do pewnego stopnia różnią ją od literatury „dorosłej". Chodzi tu przede wszystkim o taki dobór zawartości i formy, by odpowiadał potrzebom i gustom tej grupy odbiorców. Autorzy tworzący ten rodzaj literatury zwykle zwracają uwagę na to, by ich dzieła wykazywały pewne walory wychowawcze, dydaktyczne i edukacyjne.
Wartość wychowawczą i dydaktyczną – konflikty między głównymi bohaterami opierają się na wyraźnie zarysowanym przeciwstawieniu działań pożądanych, czyli „pozytywnych" i niepożądanych, czyli „negatywnych". Celem takiego ujęcia jest wyrobienie u bardzo młodego czytelnika zdolności rozróżniania dobra i zła. W literaturze dla dzieci dobro niemal bez wyjątku zwycięża, zło zaś zostaje ukarane.
Wartość edukacyjną – w fabułę wplecione bywają rozmaite informacje dotyczące świata i uczące jego praw.
Tekst w książkach dla dzieci musi spełniać najwyższe wymagania. Musi być napisany pięknym językiem dostosowanym do możliwości percepcyjnych dziecka. Książki dla dzieci powinny rozwijać wyobraźnię, dawać możliwość przejścia przez różne stany emocjonalne - od radości i śmiechu po strach i smutek. Przeżywanie ich w bezpiecznym otoczeniu, w towarzystwie bliskiej osoby buduje poczucie bezpieczeństwa i oswaja dziecko z emocjami, które czekają je w przyszłości. I takie właśnie są bajki Ani Sokół. Pomagają najmłodszym zrozumieć świat dorosłych, w przystępny sposób przybliżają i tłumaczą prawa rządzące codziennym życiem.
Dzieci potrafią wczuwać się w sytuację innych i rozpoznają emocje innych, potrafią właściwie na nie reagować. Wspaniale rozumieją dylematy Oskara o znaczeniu grzeczności czy Jasia na temat ciepłego uśmiechu. Dlaczego nie należy bać się zastrzyków uczy dzieci strzykawka Ewka, czy należy mieć marzenia czy nie? – przekonują się dzieci w bajce o królewnie lub królewiczu.
Dużo ilustracji w książeczce ANIA BAJKI PISZE pozostawiają dzieciom pole do interpretacji, opisują różnorodne emocje i rozwijają u najmłodszych poczucie humoru.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w grudniu 2014r., ze Szkoły Podstawowej nr 3 w styczniu 2015r. , natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w lutym zapoznały się z twórczością Ani Sokół. Usłyszały historyjki z jej życia, poznały jej pasje. Ania kochała żagle i szanty, uwielbiała łyżwy, narty i snowboard. Lubiła się uczyć, brała udział w wielu konkursach matematycznych, literackich, plastycznych.
Bardzo dobrze posługiwała się językiem angielskim. Z tego też powodu powstał projekt przetłumaczenia bajek Ani na język angielski. Dzieci z wyżej wymienionych szkół dostały do rąk właśnie dwujęzyczną wersję bajek Ani. Wszystkim książeczka bardzo się spodobała. Obiecały, że przeczytają wszystkie bajki Ani.
Na zakończenie każdego spotkania dzieci przyrzekły, że będą pamiętać o Ani i zostały pasowane na AMBASADORÓW BAJEK ANI SOKÓŁ.W ten sposób kolejne dzieci z Jaworzna dołączyły do zwolenników, sympatyków i entuzjastów bajek Ani Sokół.
Mama Ani – Krystyna Sokół
.....................................................................................................................................................................................
CoTydzień 12.2014 o oczach
......................................................................................................................................................................................................................
DZIENNIK ZACHODNI DODATEK JAWORZNO, 17.10.2014
Ania bajki pisze. Kolejne wydanie książki jaworznianki
2014-10-22,- WWW.JAWORZNO.NASZEMIASTO.PL
http://jaworzno.naszemiasto.pl/artykul/ania-bajki-pisze-kolejne-wydanie-ksiazki-jaworznianki,2459767,art,t,id,tm.html
Ania bajki pisze: Kolorowo, ciekawie, dwujęzyczne. Tak wygląda nowa wersja książki z bajkami napisanym przez Annę Sokół z Jaworzna, zmarłą w 2011 roku.
Ania bajki pisze. Kolejne wydanie książki jaworznianki:
Pełna treści, interesujących historii, mądrych morałów, a do tego z kolorowymi obrazkami. Na dodatek tekst jest w dwóch językach, po polsku i po angielsku.
Nowa wersja książki dla dzieci pt. "Ania bajki pisze", autorstwa zmarłej w listopadzie 2011 roku Anny Sokół, jeszcze bardziej może spodobać się najmłodszym czytelnikom. Jest w niej 14 pouczających opowieści, a wśród nich m.in. "Samochodzik Edzio" i "Strzykawka Ewka", więc na pewno każde dziecko znajdzie swoją ulubioną bajkę.
Przypominamy, że ta edycja książki "Ania bajki pisze" jest to kolejne wydanie tekstów napisanych przez jaworzniankę. Do tej pory czytelnicy mogli przeczytać też książki pt. "Ikar wciąż żyje", "Promyki słońca" i nieco starszą wersję z bajkami.
Książki można kupić u rodziców Anny Sokół. Pani Krystyna jeździ z nimi po szkołach i przedszkolach.
.............................................................................
W gazecie CO TYDZIEŃ z dnia 14 maja 2014 pojawiła się recenzja bajek Ani w wersji polsko-angielskiej. Zachęcam do lektury. ( od środy 21.05 na www.jaw.pl )
.................................................................................
A gdyby tak wszystko było zrobione z czekolady? - Ania dzieciom
Maluchy w materii bajek bywają piekielnie wymagające. Wierutne bzdury i przygłupie puenty uznania u nich nie znajdą. Ile wiec musi się biedny bajkopisarz nagłowić i nawymyślać, żeby tym wymaganiom sprostać. A i z innej perspektywy musi snuć opowieść - z perspektywy odkrywającego właśnie świat parolatka. Zadanie niełatwe, dla co bardziej twórczych autorów, broń Boże nie tych zdziecinniałych.
Z tą trudną materią udanie zmierzyła się Anna Sokół, pisząc zbiór ciekawych bajek - „Ania Bajki pisze”, który ukazał się niedawno w krakowskim wydawnictwie Serafin. Autorka, jaworznianka, to zmarła przed trzema laty w wieku ledwie 26 lat dziennikarka, pasjonatka podróży, żeglowania i tańca. Bajki dla najmłodszych pisać uwielbiała.
Z tej radości pisania powstały dwa tomiki „Ania bajki pisze”.
Na ostatni z nich, ostatnio wydany, złożyło się
14 pomysłowych opowiastek. Wisienką na tym bajkowym torcie są tłumaczenia każdej bajki na angielski. Książeczka jest więc wyśmienitą lekturą dla małych językowych fascynatów. A na kartach książeczki opowiastki o słoniku Marcelu, który głowił się nad tym, jak wyglądałby świat cały z czekolady. Ania napisała też o zegarmistrzu i o czasie, który jest niczym rzeźbiarz ludzi, o spacerach po parku i kasztanowych jeżach. Samochodzik Edzio polubił wspólne zabawy z innymi autkami, malowanie tęczy to prawdziwe wyzwanie, a ciepły uśmiech jest gorętszy niż gorąca herbata i milion razy bardziej gorętszy niż słońce.
Żywot Królewny, która ma wszystko i o niczym już nie marzy nie jest taki zabawny. Jak można nie mieć marzeń i przygód?.
A Ania - mówi jej mama Krystyna Sokół - była żądna przygód. Podróżowała z rodziną lub ze znajomymi. Odwiedziła Hiszpanię, Ceutę w Afryce, Gibraltar, Portugalię z Lizboną i Fatimą, Francję z Saint-Tropez i Paryżem, Anglię, Słowację, Włochy. Ania ze znajomymi jeździła na nartach i ”szalała” na snowboardzie. Latem były Mazury i ukochane Ani żagle.
I z owych wypraw pewnie zrodziła się radość codzienności, która emanuje z Ani bajek. Tak ładne i ciekawe bajki, o zaskakujących puentach nie powstałyby bez umiejętności obserwacji i autentycznej radości z pisania. Bajki Ani urzekają pomysłami, sprawnym i różnorodnym językiem.
Lektura dla milusińskich doskonała, będzie powodem do dyskusji i dziecięcego odkrywania świata.
A skoro raz na jakiś czas warto poudawać dziecko i spojrzeć na świat z taką nieokiełznaną dziecięcą wyobraźnią lektura dla dorosłych tez doskonała. Świat wszak może być z czekolady, byle nie z gorzkiej...
E.Bigas
..............................................................
Dnia 30 kwietnia 2014 do AMBASADORÓW BAJEK ANI dołączyli uczniowie trzeciej klasy(\(\(\(3d) ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jaworznie oraz dzieci z Przedszkola nr 9 w Jaworznie (grupa Misie, Biedronki, Kolorowe Kredki). Uczniowie jak i dzieci z uwagą wysłuchały dwóch bajek z książki Ania Bajki Pisze. Bardzo im się spodobały, bo opowiadały
o zasadach postępowania w rzeczywistym życiu. Były bardzo poruszone tym, dlaczego trzeba mieć ciepły uśmiech i "olej" w serduszku. Z ciekawością wysłuchały historyjek
z życia Ani, obejrzały zdjęcia oraz prezentację na temat różnych rzeczy, którymi Ania zajmowała się w szkole i poza nią. Uczniowie i dzieci otrzymały książeczkę ANIA BAJKI PISZE w wersji polsko-angielskiej. Wierzymy, że książeczka pomoże nie tylko w zrozumieniu dorosłego życia, ale i w nauce języka angielskiego.
.................................................................................................................................
Co tydzień 26.03.2014; Dziennik Zachodni dodatek Jaworzno 5.04.2014
Spotkanie z Panią Krystyną Sokół w Gimnazjum nr 5 na Osiedlu Stałym w Jaworznie
Dnia 3 marca przypadał Międzynarodowy Dzień Pisarzy i z tej okazji do Gimnazjum nr 5 im. Polskich Noblistów w piątek 7 marca zawitała pani Krystyna - mama śp. Anny Sokół młodej jaworznickiej pisarki - autorki zbioru bajek pt.”Ania bajki pisze”, powieści „Ikar wciąż żyje” oraz książki „Promyki słońca”.Dla młodzieży z pierwszych i trzeciej klasy została przedstawiona prezentacja multimedialna o Ani. Pani Krystyna Sokół – mama zmarłej Ani szczegółowo opowiedziała o życiu i twórczości Ani. Dokładnie wytłumaczyła gimnazjalistom dewizę życiową Ani: „człowiek tyle jest wart, ile dobra czyni dla innych”. Na dowód mama Ani przeczytała felietony Ani o trudnej radości i o znaczeniu śmiechu w naszym życiu oraz fragmenty z powieści: „Ikar wciąż żyje”. Przytoczone felietony oraz sama powieść znajdują się w książce „Promyki słońca”, którą rodzice Ani wydali po śmierci córki w czerwcu 2013 roku.Legenda o Słodkiej Jane oraz felietony, w których zawarta jest „serce i dusza” Ani bardzo zainteresowały młodzież, co zaowocowało obietnicą, że dokładnie zapoznają się z tą książką i powieścią. Mamy nadzieję, że czytelnikom na długi czas zapadnie w pamięć sama autorka, jak i jej utwory.
................................................................................................................................
Spotkanie z Panią Krystyną Sokół w Gimnazjum nr 5 na Osiedlu Stałym w Jaworznie
Dnia 3 marca 2014 przypadał Międzynarodowy Dzień Pisarzy i z tej okazji do Gimnazjum nr 5 im. Polskich Noblistów w piątek 7 marca zawitała pani Krystyna - mama śp. Anny Sokół młodej jaworznickiej pisarki - autorki zbioru bajek pt.”Ania bajki pisze”, powieści „Ikar wciąż żyje” oraz książki „Promyki słońca”.Dla młodzieży z pierwszych i trzeciej klasy została przedstawiona prezentacja multimedialna o Ani. Pani Krystyna Sokół – mama zmarłej Ani szczegółowo opowiedziała o życiu i twórczości Ani. Dokładnie wytłumaczyła gimnazjalistom dewizę życiową Ani: „człowiek tyle jest wart, ile dobra czyni dla innych”. Na dowód mama Ani przeczytała felietony Ani o trudnej radości i o znaczeniu śmiechu w naszym życiu oraz fragmenty z powieści: „Ikar wciąż żyje”. Przytoczone felietony oraz sama powieść znajdują się w książce „Promyki słońca”, którą rodzice Ani wydali po śmierci córki w czerwcu 2013 roku.Legenda o Słodkiej Jane oraz felietony, w których zawarta jest „serce i dusza” Ani bardzo zainteresowały młodzież, co zaowocowało obietnicą, że dokładnie zapoznają się z tą książką i powieścią. Mamy nadzieję, że czytelnikom na długi czas zapadnie w pamięć sama autorka, jak i jej utwory.
............................................................................................................
Dnia 7 grudnia 2013 do AMBASADORÓW BAJEK ANI dołączyły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Jaworznie (grupa Biedronki i Żabki ).Dzieci z uwagą wysłuchały bajek z książki Ania Bajki Pisze. Bardzo im się spodobały. Były bardzo poruszone tym, dlaczego trzeba mieć ciepły uśmiech i "olej" w serduszku. Z ciekawością wysłuchały historyjek z życia Ani, obejrzały zdjęcia.
..............................................................................................................................................................
Co Tydzień grudzień 2013
3 grudnia 2013 r. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Jaworznie gościł w swojej placówce prezesa Zarządu Miejskiego LOK-u Panią Krystynę Sokół.Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wraz z wychowawcami: Elżbietą Lemańską, Barbarą Rybą, Barbarą Cieniowską, Dorotą Dziadur, Agatą Marszałek, Agnieszką Brożek, Ewą Junik, Haliną Gierałt z zainteresowaniem słuchali biografii śp. Anny Sokół - córki Pani Krystyny. Była ona osobą niezwykle zdolną o wielu pasjach: łyżwiarstwo, narciarstwo, żeglowanie, jazda konna, konstrukcje z Lego, nauka języków obcych i inne. Pomimo młodego wieku (26 lat) napisała wiele bajek skierowanych do dzieci. Miały one często charakter terapeutyczny. Kilka z nich, Pani Krystyna przeczytała uczniom z książki pt. „Ania bajki pisze”. Najważniejszym ich przesłaniem był przede wszystkim uśmiech, życzliwość i dobre serce, którym zarażała innych. Swoją obecnością dostarczała wiele radości, którą przelała na papier, głównie dla najmłodszych adresatów.Podczas spotkania wręczono wszystkim słuchaczom ciasteczka w kształcie serca, aby dostrzegły dobro w każdym człowieku i były zawsze wobec siebie uczynne.Na zakończenie, wspomnienia o Ani Sokół, Pani Krystyna każdą klasę pasowała na ambasadorów jej bajek oraz wręczyła drobne upominki. Zachęcała też do czytania wielu książek, do poznawania twórczości lokalnych pisarzy, którzy są chlubą naszego miasta. To dzięki takim ludziom będziemy bardziej wrażliwi na piękno otaczającej nas rzeczywistości.Otrzymane na koniec kwiaty sprawiły wiele radości naszemu gościowi, a wspólne zdjęcie z pewnością będzie miłą pamiątką dla wszystkich.
Agnieszka Brożek Barbara Ryba
...................................................................................
Dziennik Zachodni dodatek Jaworzno grudzień 2013
Wspomnienie o młodej jaworznickiej pisarce Annie Sokół
W październiku i listopadzie 2013 roku do niektórych klas Gimnazjum nr 4 w Jaworznie zawitała pani Krystyna Sokół. Pani Krystyną opowiadała o życiu swojej córki Anny, której niestety nie ma już z nami. Właśnie 28 listopada minęła druga rocznica śmierci córki pani Krystyny.Wszystkie spotkanie przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Pani Krystyna przygotowała dla młodzieży pokaz multimedialny, w którym zawarte były informacje o jej córce. Anna Sokół urodziła się w Kłobucku 1985 r. Ukończyła w Jaworznie Szkołę Podstawową nr 7 i II Liceum Ogólnokształcące. W Krakowie studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Współpracowała z miesięcznikiem "Sokół" i prasą lokalną w Jaworznie. Ania pisała również książki - " Ikar wciąż żyje" i "Ania bajki pisze". Pani Krystyna wspominała, że jej córka kochała żeglarstwo i interesowała się fotografią, robiła "cudeńka" z papieru, jeździła na koniach. Była pełna zapału, energii i chęci życia. Ania odeszła... ale pamięć o niej pozostanie na zawsze. Wszystkie jej książki dzięki wielkiemu poświęceniu jej Mamy i ofiarności innych osób zostały wydane już po jej odejściu. Do Gimnazjum nr 4 Pani Krystyna przyniosła pięknie wydaną książkę „Promyki słońca” z fotografiami Ani. Opowiedziała uczniom zabawne anegdoty z życia Ani. Zaciekawiła ich wiadomość, że Ania uczęszczała do pierwszej klasy w Szkole Podstawowej nr 2, która mieściła się kiedyś w naszym budynku szkoły. Wierzymy, że jej córka Ania będzie na zawsze żyła w pamięci naszej i innych osób, a jej postawa wobec życia i ludzi będzie inspirować wszystkich chęcią do działania i czynienia dobra, mimo wszystko do końca. Dziękujemy Pani Krystynie za przybliżenie życia swojej córki Anny Sokół. Szkoda, że nie ma już jej z nami a było tyle pięknych planów i całe życie przed Anią.
Strona Gimnazjum nr 4 Jaworzno
23.10.2013 Gimn nr 4 Jaworzno
ANIA SOKÓŁ - Wspomnienia
Dnia 23 października 2013 roku w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie z Panią Krystyną Sokół. Opowiadała nam o życiu swojej córki Anny, której niestety nie ma już z nami.Całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pani Krystyna przygotowała dla nas pokaz multimedialny, w którym zawarte były informacje o jej córce. Anna Sokół urodziła się w Kłobucku 1985 r. Ukończyła w Jaworznie Szkołę Podstawową nr 7 i II Liceum Ogólnokształcące. W Krakowie studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Współpracowała z miesięcznikiem "Sokół" i prasą lokalną w Jaworznie. Ania pisała również książki - " Ikar wciąż żyje" i "Ania bajki pisze". Pani Krystyna wspominała, że jej córka kochała żeglarstwo i interesowała się fotografią, robiła "cudeńka" z papieru, jeździła na koniach. Była pełna zapału, energii i chęci życia. Niestety okrutna choroba przerwała tak pięknie zapowiadające się życie... Ania odeszła... ale pamięć o niej pozostanie na zawsze. Wszystkie jej książki dzięki wielkiemu poświęceniu jej Mamy i ofiarności innych osób zostały wydane już po jej odejściu. Do naszej klasy Pani Krystyna przyniosła pięknie wydaną książkę z fotografiami Ani. Wierzy, że jej córka będzie na zawsze żyła w pamięci innych a jej postawa mimo cierpienia będzie inspirować chęcią do życia i działania mimo wszystko do końca. Dziękujemy Pani Krystynie za przybliżenie życia swojej córki Anny Sokół. Szkoda, że nie ma już jej z nami a było tyle pięknych planów i całe życie przed Anią...
Julia Gruszecka klasa 1b
Anna Sokół z Jaworzna i jej nowa książka. Krystyna Sokół prezentuje
2013-11-08, Aktualizacja: 2013-11-08 15:39 www.jaworzno.naszemiasto.pl
Pamięć o zmarłej Annie Sokół z Jaworzna, młodej pisarce, na pewno nie zaginie. Dbają o to jej rodzice, którzy postarali się o wydanie kilku jej książek. Anna Sokół napisała bowiem powieść, bajki dla dzieci i ciekawe felietony. Książki jaworznianki można przeczytać w czytelni jaworzncikiej biblioteki.
Książki rozprowadzają również mama i tata pisarki. Spotkania na temat twórczości Anny Sokół odbywają się w bibliotekach i szkołach w całym Jaworznie.
Jaworznianie mogli zaznajomić się wiec z książkami pt. "Ikar wciąż żyje" i "Ania bajki pisze". Teraz Krystyna Sokół, mama pisarki, prezentuje kolejną publikację pt. "Promyki słońca", w której znajduje się nieco inna wersja "Ikara..." i kilka ciekawych felietonów Ani Sokół, które zamieszczała w jaworznickim czasopiśmie "Sokół".
Książka jest ładnie wydana, w twardej oprawie, okładka ma ciepłe kolory. Tekst utworów przyjemnie się czyta. Jak podkreśla pani Krystyna, dzięki publikacjom pamięć o Ani nie zanika i wiele osób wciąż pamięta o jaworzniance.
- Uważamy, że Ania życzyłaby sobie, aby jej książki nie leżały w szufladzie, ale wyszły na światło dzienne - podkreśla pani Krystyna.
W ciągu minionego roku, czyli od czasu pierwszego wydania "Ikara..." rodzice Ani wydali bajki w nakł. 2 tys. egzemplarzy, 1,5 tys. powieści "Ikar wciąż żyje" i 1 tys. książek "Promyki słońca".
Odbyło się też spotkanie w restauracji "Trzy Bramy", na którym pani Krysia prezentowała książki córki. Na tym samym spotkaniu odbył się recital Karola Jasińskiego.
"Ikar wciąż żyje" w Długoszynie. Mama zmarłej Ani Sokół czytała książkę napisaną przez córkę
2013-05-24, Aktualizacja: dzisiaj 12:53
W filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Długoszynie odbyło się spotkanie z Krystyną Sokół, mamą śp. Anny Sokół, autorki zbioru bajek pt. "Ania bajki pisze" oraz powieści "Ikar wciąż żyje".
Na pierwsze spotkanie w Bibliotece pani Ksenia Chorąży zaprosiła dzieci z Przedszkola nr 6 z ZespołuSzkolno-Przedszkolnego nr 2 Miały okazję dzięki prezentacji multimedialnej, a także samej matki autorki, poznać sylwetkę jaworznickiej bajkopisarki.
Do biblioteki zawitali też uczniowie z Gimnazjum nr 6. Pani Krystyna opowiedziała im o życiu i twórczości Ani. Przeczytała fragmenty z powieści: "Ikar wciąż żyje".
O książkach śp. Anny Sokół i spotkaniach na jej temat pisaliśmy już nie raz. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, kliknijcie w link i poczytajcie o zmarłej pisarce.
………………………….................…………………………………………………………………………………………………………………………………
http://www.gim6.jaworzno.edu.pl/index.php/en/aktualnosci/wspomnienie-o-annie-sokol
Wspomnienie o Annie Sokół
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Długoszynie odbyło się spotkanie dotyczące twórczości śp. Anny Sokół. Uczniowie poprzez prezentację multimedialną oraz opowieści jej mamy mieli okazję poznać sylwetkę jaworznickiej pisarki.
Pani Krystyna Sokół szczegółowo opowiedziała o życiu, pracy i osiągnięciach swojej córki. Zapoznała również gimnazjalistów z legendą o Słodkiej Jane – fragmentem książki Ikar wciąż żyje. Mamy nadzieję,
że wszystkim uczestnikom spotkania na długo zapadnie w pamięć jego bohaterka. A jej motto życiowe, które brzmiało: „człowiek tyle jest wart, ile dobra czyni dla innych” skłoni niektórych uczniów do przemyśleń na temat własnego zachowania i postępowania w stosunku do innych ludzi.
Anna Sokół z Jaworzna we wspomnieniach jej mamy. Krystyna Sokół opowiadała o życiu córki
2013-04-30, Aktualizacja: 2013-04-30 16:47
To było już kolejne spotkanie z cyklu "Literacka podróż pełna marzeń Ani Sokół" odbyło się w Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. W podróż w formie wspomnień po zmarłej córce Ani Sokół zaprosiła nas jej mama, pani Krystyna.
Opowiadała o życiu Ani i o książkach córki, które zostały wydane już po jej śmieci "Ikar wciąż żyje" i "Ania bajki pisze".
- Na bieżąco czytam bajki dzieciom w szkołach, przedszkolach, świetlicach i wszędzie tam, gdzie mnie zaproszą- podkreśla. - Bajki skierowane są do wszystkich dzieci. "Są to opowieści z morałem, by pomóc najmłodszym w zrozumieniu dorosłego świata" , tak napisała Ania we wstępie do zbioru bajek - dodaje pani Krystyna.
Ania Sokół zmarła 28 listopada 2011 roku.
- Mimo, że upłynął już ponad rok od śmierci Ani, wciąż czujemy jej obecność w swoim codziennym życiu - zaznacza pani Krystyna.
Ania Sokół skończyła Uniwersytet Jagielloński Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Współpracowała z Ligą Obrony Kraju, PCK, Stowarzyszeniem Lotników Polski Południowej i wieloma instytucjami społecznymi. Pisała także felietony w Sokole, artykuły do Czaty, WUJ-a, PLUS RATIO, Magazynu Szkolnego i do gazet lokalnych.
Na spotkaniu w bibliotece mama Ani przeczytała dwa felietony: "Czy radość jest trudna…?" i "Śmiech - niedocenione źródło pogody ducha".
- Pytania w nich postawione na pewno dały wszystkim do myślenia - podkreśla.
BAJKI ANI SOKÓŁ
Z okazji Międzynarodowego i Światowego Dnia Książki Dla Dzieci dnia 17 kwietnia 2013r. Miejską Bibliotekę Publiczną w Kłobucku odwiedziła pani Krystyna Sokół - mama śp. Anny Sokół - autorki zbioru bajek pt. Ania bajki pisze. Dzieci z II a i II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz dzieci z II b i III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 miały okazję dzięki prezentacji multimedialnej, a także samej matki autorki - poznać sylwetkę młodej pisarki.
Anna Sokół urodziła się 21 czerwca 1985r. w Kłobucku, tu przyjęła sakrament Chrztu Świętego w Parafii św. Marcina. Z rodzicami wyjechała i zamieszkała w Jaworznie, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową nr 7, a następnie II Liceum Ogólnokształcące. Po maturze została studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010r ukończyła dziennikarstwo . Zmarła 28 listopada 2011 roku mając zaledwie 26 lat.
Ania Sokół kochała książki, lubiła się uczyć, była bardzo dobrą uczennicą w szkole, brała udział w wielu konkursach: matematycznych, recytatorskich, literackich, plastycznych i rozgrywkach sportowych. Była nagradzana dyplomami i licznymi nagrodami.
Ania kochała Mazury i żeglowanie, łyżwy, narty i snowboard, jazdę na rowerze, należała do klubu tanecznego Skarlet w Krakowie oraz uwielbiała język angielski. W przyszłości Ania chciała mieszkać w Anglii, w Bournemouth i pracować jako dziennikarz w prasie polonijnej.
Rodzice zmarłej Ani Sokół odwiedzają przedszkola, szkoły podstawowe oraz świetlice, by dzieciom przybliżyć postać Ani. Opowiadają historię jej krótkiego życia, pokazują zdjęcia córki. Przygotowali multimedialną prezentację o tym, jak Ania była szczęśliwa w czasach szkolnych.
Ania Sokół będąc na studiach napisała powieść o Ikarze, mnóstwo felietonów, esejów, opowiadań oraz bajki dla dzieci. Niestety, ale dopiero po śmierci Ani udało się rodzicom wydać powieść „Ikar wciąż żyje” oraz bajki dla dzieci „Ania bajki pisze”. Obydwie książki dostępne są w bibliotece.
Rodzice na spotkaniach czytają wybrane bajeczki z książki „Ania bajki pisze”. Na zakończenie spotkania dzieci obiecują, że będą same lub z pomocą dorosłych czytały bajeczki Ani, opowiadały o nich innym dzieciom i dorosłym. Cała klasa lub grupa zostaje mianowana na AMBASADORÓW BAJEK ANI SOKÓŁ.
Uczniowie z kłobuckich szkół podstawowych w skupieniu i pełni emocji wysłuchali anegdot z życia Ani, a także bajek Grzeczny jak auto pełne oleju oraz Ile stopni Celsjusza ma ciepły uśmiech i w ten sposób zostali Ambasadorami Bajek Ani . Mamy nadzieję, że młodym czytelnikom na długi czas zapadnie w pamięć sama autorka, jak i jej piękne bajki .
Pani Krystyna, mama zmarłej pisarki Ani Sokół, ponownie odwiedzi Kłobuck. Z okazji Święta Bibliotek , które obchodziliśmy na początku maja oraz zbliżającego się Dnia Dziecka - mama Ani dnia 29 maja spotka się z dziećmi i uczniami z kłobuckich szkół.
Dzień Dziecka w Świetlicy MAPET przy Parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie Szczakowej
Z okazji tak wspaniałego święta, jakim jest Dzień Dziecka, w tym roku - 1 czerwca - do świetlicy parafialnej została zaproszona Krystyna Sokół - mama zmarłej w 2011 roku jaworznickiej pisarki Anny Sokół. Mamę Ani z okazji swojego święta gościły już dzieci z IIIa i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 5w Jaworznie oraz uczniowie z IVa i IVc tej szkoły, którzy na spotkaniu wysłuchali pięknej legendy o słodkiej Jane z książki „Ikar wciąż żyje”.
Dzieci ze świetlicy miały okazję dzięki prezentacji multimedialnej, a także samej matki autorki, poznać sylwetkę młodej pisarki. Dzieci w skupieniu i pełni emocji wysłuchali anegdot z życia Ani. Mama Ani opowiedziała dzieciom historię jej krótkiego życia, pokazała zdjęcia córki, a następnie przeczytała dwie bajki z książki „Ania bajki pisze” : Grzeczny jak auto pełne oleju oraz Ile stopni Celsjusza ma ciepły uśmiech. Po wysłuchaniu bajek dzieci układały puzzle z ilustracji do bajek, za co dostały drobne upominki i ciasteczka Misie. Na zakończenie spotkania dzieci obiecały, że będą same lub z pomocą dorosłych czytały bajeczki Ani, opowiadały o nich innym dzieciom i dorosłym. Cała grupa została mianowana na AMBASADORÓW BAJEK ANI SOKÓŁ. Mamy nadzieję, że młodym czytelnikom na długi czas zapadnie w pamięć sama autorka, jak i jej piękne bajki.
Mama Ani
Prosto z nieba - część II
Drugie spotkanie z cyklu „Literacka podróż pełna marzeń Ani Sokół” odbyło się w piątek, 19 kwietnia, w ramach spotkań w Klubie Książki działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.
W podróż w formie wspomnień po zmarłej córce Ani Sokół zaprosiła nas jej mama, Krystyna.
Ania Sokół zmarła 28 listopada 2011 roku. Mimo, że upłynął już ponad rok od śmierci Ani, wciąż jej rodzina i przyjaciele czują obecność Ani w swoim codziennym życiu.
Ania Sokół skończyła Uniwersytet Jagielloński Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Pisała bajki dla dzieci i powieści. Po śmierci rodzice wydali jej książkę „Ikar wciąż żyje” oraz bajki dla dzieci „Ania bajki pisze”.
Mama Ani na bieżąco czyta bajki swej córki dzieciom w szkołach, przedszkolach, świetlicach i jak mówi wszędzie tam, gdzie ją zaproszą. Bajki skierowane są do wszystkich dzieci. „Są to opowieści z morałem, by pomóc najmłodszym w zrozumieniu dorosłego świata” – tak napisała Ania we wstępie do zbioru bajek.
Ania za życia współpracowała z Ligą Obrony Kraju, PCK, Stowarzyszeniem Lotników Polski Południowej oraz wieloma instytucjami społecznymi. Pisała także comiesięczne felietony w Sokole, artykuły do Czaty, WUJ-a, PLUS RATIO, Magazynu Szkolnego oraz do gazet lokalnych, w tym Co tydzień.
Po raz drugi w ramach Klubu Książki, sala audytoryjna biblioteki wypełniła się po brzegi, aby zapoznać się z twórczością jaworznianki, której już wśród nas nie ma.
Na tym spotkaniu mama Ani przeczytała dwa felietony: „Czy radość jest trudna…?” i „Śmiech – niedocenione źródło pogody ducha”.
Wszyscy z uwagą wysłuchali fragmentów z twórczości Ani. Pytania w nich postawione na pewno dały wszystkim dużo do myślenia i długo będą mieszkać w naszych sercach .
...................................................................................................................................
BAJKI ANI SOKÓŁ 17.04.2013
Dnia 17 kwietnia 2013r. Miejską Bibliotekę Publiczną w Kłobucku odwiedziła pani Krystyna Sokół - mama śp. Anny Sokół - autorki zbioru bajek pt. Ania bajki pisze. Dzieci z II a i II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz dzieci z II b i III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 miały okazję dzięki prezentacji multimedialnej, a także samej matki autorki - poznać sylwetkę młodej pisarki.
Anna Sokół urodziła się 21 czerwca 1985r. w Kłobucku, tu przyjęła sakrament Chrztu Świętego w Parafii św. Marcina. Z rodzicami wyjechała i zamieszkała w Jaworznie, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową nr 7, a następnie II Liceum Ogólnokształcące. Po maturze została studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2010r ukończyła dziennikarstwo .
Ania Sokół kochała książki, lubiła się uczyć, była bardzo dobrą uczennicą w szkole, brała udział w wielu konkursach: matematycznych, recytatorskich, literackich, plastycznych i rozgrywkach sportowych. Była nagradzana dyplomami i licznymi nagrodami.
Ania kochała Mazury i żeglowanie, łyżwy, narty i snowboard, jazdę na rowerze, należała do klubu tanecznego Skarlet w Krakowie oraz uwielbiała język angielski. W przyszłości Ania chciała mieszkać w Anglii, w Bournemouth i pracować jako dziennikarz w prasie polonijnej.
Rodzice zmarłej Ani Sokół odwiedzają przedszkola, szkoły podstawowe oraz świetlice, by dzieciom przybliżyć postać Ani. Opowiadają historię jej krótkiego życia, pokazują zdjęcia córki. Przygotowali multimedialną prezentację o tym, jak Ania była szczęśliwa w czasach szkolnych.
Ania Sokół będąc na studiach napisała powieść o Ikarze, mnóstwo felietonów, esejów, opowiadań oraz bajki dla dzieci. Niestety, ale dopiero po śmierci Ani udało się rodzicom wydać powieść „Ikar wciąż żyje” oraz bajki dla dzieci „Ania bajki pisze”. Obydwie książki dostępne są w bibliotece w Kłobucku.
Rodzice na spotkaniach czytają wybrane bajeczki z książki „Ania bajki pisze”. Na zakończenie spotkania dzieci obiecują, że będą same lub z pomocą dorosłych czytały bajeczki Ani, opowiadały o nich innym dzieciom i dorosłym. Cała klasa lub grupa zostaje mianowana na AMBASADORÓW BAJEK ANI SOKÓŁ.
Uczniowie z kłobuckich szkół podstawowych w skupieniu i pełni emocji wysłuchali anegdot z życia Ani, a także bajek Grzeczny jak auto pełne oleju oraz Ile stopni Celsjusza ma ciepły uśmiech? i w ten sposób zostali Ambasadorami Bajek Ani . Mamy nadzieję, że młodym czytelnikom na długi czas zapadnie w pamięć sama autorka jak i jej piękne bajki .
...............................................................................................
1. Telewizja jaw http://www.jaw.pl/video/show/1434
Anna Sokół z Jaworzna we wspomnianiach jej mamy. Poznaj historię zmarłej pisarki
2013-03-06, Aktualizacja: 2013-03-06 13:28
Sylwetka młodej jaworznickiej pisarki Anny Sokół utrwala się w pamięci jaworznian coraz bardziej.
A to wszystko dzięki jej mamie, pani Krystynie, która opowiada o życiu zmarłej półtora roku temu córki. Anna Sokół jest autorką kilku książek, powieści i bajek, które wydano pośmiertnie.
Postarali się o to jej rodzice, którzy znaleźli utwory Ani w jej osobistym komputerze. Jedno ze spotkań, podczas których pani Krystyna opowiadała o życiu swojej córki, odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.
Opowieści o Ani przysłuchiwały się studentki Jaworznickiego Uniwersytetu III Wieku.
Ania ukończyła Szkołę Podstawową nr 7 i II LO w Jaworznie, następnie uzyskała tytuł magistra na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ania zaczęła też studia magisterskie na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych na UJ, ale niestety tych studiów nie ukończyła.
W czasie studiów mieszkała w DS. ŻACZEK i DS. BYDGOSKA, po studiach zamieszkała w Krakowie na Łobzowie.
Brała udział w wielu zajęciach dodatkowych:
*Praca na rzecz domu Betlejem – ks. Mirosław Tosza – 1 klasa LO
*Oaza młodzieżowa w parafii Jana Kantego na Niedzieliskach – ks.Paweł Pielka – 2 i 3 klasa LO
*Udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”- czasy licealne
*Współorganizowała Dni Strażaka w SP7 w maju 2006 r(test wiedzy o strażakach, rebusy, czytanie na głosy tekstu o straży pożarnej zwierząt w lesie
*Jako wolontariuszka wraz z siostrą Asią brała udział w zbiórce pieniędzy na Orkiestrę Świątecznej Pomocy w Jaworznie- 3 razy
*Duszpasterstwo akademickie „Mrowisko” u Franciszkanów w Krakowie-studia
*Pisanie felietonów, esejów do miesięcznika Sokół – w czasie studiów
*Praca na rzecz LOK-u – tu pisała artykuły na potrzeby organizacji do lokalnej prasy jaworznickiej, kwartalnika CZATA i miesięcznika Magazyn Szkolny - w czasie studiów
*Ania współorganizowała konkursy literackie, literacko-plastyczne, plastyczne, testy „Eureka – LOK ja to wiem” na potrzeby ZM LOK Jaworzno
*Ania zorganizowała konkurs literacki, literacko-plastyczny na rzecz Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej 2006
*Ania opracowała i przeprowadziła wraz z siostrą konkurs test o Janie Pawle II dla klas 4 – 6 w SP 7.
*Ania pisała artykuły do WUJ-a i Plus Ratio - w czasie studiów
*Ania napisała powieść „Ikar wciąż żyje” – I wydanie X 2012 firma P.W. Bater Katowice,
*Ania pisała bajki dla dzieci: ”Ania bajki pisze” – I wydanie XI 2012 w wyd. Serafin Kraków
Ania kochała Mazury – żagle, góry – narty i snowboard, taniec, konie, jazdę na rowerze, j. angielski, uwielbiała książki, pisała bajki dla dzieci i powieści, lubiła robić cudeńka z papieru, lubiła fantazyjne przeróbki fotografii.
A oto fragmenty z bloga Ani:
„UCZMY SIĘ SZYBKO KOCHAĆ LUDZI, BO TAK SZYBKO!!!! ZNIKAJĄ.
CZY ZDĄŻYŁAM POWIEDZIEĆ ANI , ŻE JĄ BARDZO LUBIĘ I CENIĘ, ŻE JAKO JEDYNA Z MOJEGO OTOCZENIA MIAŁA ZAWSZE POGODNĄ TWARZ, JAKBY ROZUMIAŁA SPRAWY PONADCZASOWE I WIEDZIAŁA CO NAPRAWDĘ LICZY SIĘ NA ZIEMI. PAMIĘTAJMY O NIEJ JAKO O SŁONECZKU, KTÓRE PRÓBOWAŁO ZAWSZE ROZJAŚNIĆ NAM ŚWIAT.” – koleżanka Ani
Wyobrażam sobie, jak pływasz teraz swobodnie po niebieskich wodach z tym swoim spokojnym uśmiechem na twarzy. właśnie taką Cię zapamiętam .~Ula z Unicornu
Umarłaś dla ziemi,
Powstałaś dla Nieba.
Czekaj tam na nas.
I módl się za nami,
Abyśmy i my Go dostąpili.~A. Wygoda
„Jak wiele radości dajesz innym swoją obecnością, a tyle chcesz jeszcze jej dać najmłodszym adresatom swoich bajek. Niech Twoje Entuzjastyczne Podejście Do Życia, które w nich dostrzegą będzie dla nich inspiracją, a Twoja Twórcza Energia da im możliwość doświadczenia fantastycznej przygody. Niech odnajdą w nich również Twoją Wielką Siłę, Umiłowanie Życia, a także Uśmiech, którym na co dzień obdarzasz innych. Mam nadzieję, że ujrzą w nich Ciebie - Niezwykłą, Mądrą i Pogodną Osobę, od której tyle się nauczyłem.”
Grzesiek Łabuz
Jeśli ktoś z Was pomyślał , że Ania sporo straciła, że przez całe swoje życie tylko dawała, a Bóg niespecjalnie ją za to wynagrodził, powiem jeszcze jedno. Niektórzy ludzie gromadzą skarby na ziemi – samochody, urządzenia elektroniczne, rzeczy .. I co dzień, kiedy się budzą, oddalają się od swoich skarbów o jeden dzień, przybliżając się o ów dzień do śmierci. Ale są i tacy jak Ania. Ci, kiedy co dzień się budzą, zbliżają się o jeden dzień do swojego skarbu. Są o dzień, o krok bliżej do przejścia z ziemskiego przedpokoju do niebiańskiej Sali balowej. Bliżej prawdziwego domu, który przygotował dla nich Ojciec Niebieski. Wierzcie mi, dla Ani ziemskie życie było jedynie tytułem i stroną tytułową. Teraz zaś zaczęła najwspanialszą historię ze wszystkich, jakiej nikt na ziemi jeszcze nie czytał. A każdy jej rozdział jest najwspanialszy. Nie wątpię, że gdyby Ania miała taką okazję powiedziałaby w obliczu śmierci: „Wkrótce przeczytacie w gazecie, że zmarłam. Nie wierzcie w to, bo będę żyła bardziej intensywnie niż kiedykolwiek.” – fragment z wykładu PAT Kraków.
..........................................................
Prosto z nieba
„Literacka podróż pełna marzeń Ani Sokół” odbyła się w czwartek, 7 lutego w ramach spotkań w Klubie Książki.
Podróż w formie wspomnień po zmarłej córce Ani Sokół prowadziła w bibliotece jej mama, Krystyna.
Ania Sokół zmarła w wieku 26 lat, skończyła Uniwersytet Jagielloński Wydział Dziennikarstwa i komunikacji Społecznej Pisała bajki i powieści. Po śmierci rodzice wydali jej książkę „Ikar wciąż żyje” oraz bajki dla dzieci z przesłaniem dydaktycznym.
Mama Ani na bieżąco czyta bajki swej córki dzieciom w szkołach, przedszkolach, świetlicach i jak mówi wszędzie tam gdzie ją zaproszą. Bajki skierowane są do wszystkich dzieci. „Są to opowieści z morałem, by pomóc najmłodszym w zrozumieniu dorosłego świata” – tak napisała Ania we wstępie do jednej z książek.
Ania za życia pisała także comiesięczne felietony w Sokole, oraz w gazetach lokalnych, w tym w Co tydzień. Współpracowała z Ligą Obrony Kraju, PCK, Stowarzyszeniem Lotników Polski Południowej oraz wieloma instytucjami społecznymi. Uczestniczyła w I edycji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
W rocznicę jej śmierci sala kinowa biblioteki wypełniła się po brzegi aby zapoznać się z postacią i twórczością jaworznianki, której już wśród nas nie ma.
Spotkanie to zorganizowane było w ramach działalność Klubu Książki istniejącego w bibliotece od trzech lat. Spotkania odbywają się zawsze w pierwszy wtorek każdego miesiąca.
http://www.jaw.pl/video/show/14347
.............................................................................................................................
Podróż literacka



![]() |
---|
![]() |
![]() |
![]() |

Prosto z nieba
„Literacka podróż pełna marzeń Ani Sokół” odbyła się w czwartek, 7 lutego w ramach spotkań w Klubie Książki.
Podróż w formie wspomnień po zmarłej córce Ani Sokół prowadziła w bibliotece jej mama, Krystyna.
Ania Sokół zmarła w wieku 26 lat, skończyła Uniwersytet Jagielloński Wydział Dziennikarstwa i komunikacji Społecznej Pisała bajki i powieści. Po śmierci rodzice wydali jej książkę „Ikar wciąż żyje” oraz bajki dla dzieci z przesłaniem dydaktycznym.
Mama Ani na bieżąco czyta bajki swej córki dzieciom w szkołach, przedszkolach, świetlicach i jak mówi wszędzie tam gdzie ją zaproszą. Bajki skierowane są do wszystkich dzieci.
„Są to opowieści z morałem, by pomóc najmłodszym w zrozumieniu dorosłego świata” – tak napisała Ania we wstępie do jednej z książek.
Ania za życia pisała także comiesięczne felietony w Sokole, oraz w gazetach lokalnych, w tym w Co tydzień. Współpracowała z Ligą Obrony Kraju, PCK, Stowarzyszeniem Lotników Polski Południowej oraz wieloma instytucjami społecznymi. Uczestniczyła w I edycji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
W rocznicę jej śmierci sala kinowa biblioteki wypełniła się po brzegi aby zapoznać się z postacią i twórczością jaworznianki, której już wśród nas nie ma.
Spotkanie to zorganizowane było w ramach działalność Klubu Książki istniejącego w bibliotece od trzech lat. Spotkania odbywają się zawsze w pierwszy wtorek każdego miesiąca.
Materiał filmowy z wydarzenia: tutaj
Artykuł z biuletynu „Czata”
28 listopada 2012 minie rok, jak pożegnaliśmy śp. Annę Sokół.
Ania była zaangażowana w pracę na rzecz organizacji Ligi Obrony Kraju na terenie miasta Jaworzna.
Już będąc uczennicą II LO w Jaworznie pracowała w Szkolnym Kole Strzeleckim. Brała udział w konkursach marynistycznych „Polska leży nad Bałtykiem” na etapie miejskim. W 2004 roku w tym konkursie zajęła pierwsze miejsce i reprezentowała swoją szkołę i Jaworzno na etapie rejonowym w Pszczynie.
Będąc w zarządzie Koła Strzeleckiego w II LO zorganizowała „Mikołajki” dla uczniów z klas integracyjnych w SP 7 i dzieci ze świetlicy osiedlowej.
Po ukończeniu szkoły została powołana na członka Zarządu Miejskiego LOK w Jaworznie, gdzie zajmowała się pisaniem artykułów na temat LOK-u do prasy lokalnej i do Czaty.
Z okazji 60-tej rocznicy powstania LOK-u w 2004r współorganizowała dla dzieci i młodzieży konkursy plastyczne i literackie : „Polska leży nad Bałtykiem” i „Niesiemy pokój”.
W 2005r przeprowadziła w SP nr 7 konkurs literacko-plastyczny „Latać każdy może” na rzecz Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej.
W 2006r z okazji święta Odzyskania Niepodległości Polski przeprowadziła miejski konkurs literacki „Za naszą Ojczyznę…- jaką rolę odgrywa dzień 11 listopada w twoim życiu”.
W 2007 i 2008 r współorganizowała w Gimnazjum nr 4 w Jaworznie konkurs „Eureka LOK – ja to wiem”. W latach następnych podobne konkursy przeprowadziła też dla uczestników „Akcji Zima z LOK ” i „Akcji Lato z LOK ”. W 2007r w tym konkursie wśród członków ZM LOK w Jaworznie zajęła pierwsze miejsce.
Ania ukończyła UJ w Krakowie wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Ukochała Mazury, patent żeglarski uzyskała mając tylko 13 lat. Zimą wraz z siostrą Asią i znajomymi szalała na snowbordzie. Uwielbiała taniec, język angielski, zabawę z fotografią oraz konie i rower. Ania pisała bajki dla dzieci, wierszowane opowiastki dla rodziny, napisała powieść „Ikar wciąż żyje” oraz wiele felietonów, esejów.
Wspominajmy Anię jako wesołą, wspaniałą koleżankę, która swoim humorem i uśmiechem potrafiła zdobyć naszą sympatię.
Chcielibyśmy zorganizować konkurs cykliczny dla młodzieży upamiętniający działalność Ani na rzecz LOK-u. To byłby wspaniały ukłon dla jej pracy dla nas wszystkich.
Zarząd Miejski LOK Jaworzno
1.DZ 28.11.2012
2.
3. http://www.jaw.pl/articles/show/1982
2012-12-01 08:00:00
Anna Sokół – wspomnienie
W październiku została wydana powieść „Ikar wciąż żyje”, a w listopadzie bajki dla dzieci „Ania bajki pisze”. Ich autorka, śp. Ana Sokół, odeszła od nas 28 listopada 2011 roku.
Anna Bronisława Sokół (21.06.1985 – 28.11.2011) - urodzona w Kłobucku, związana z Jaworznem (tu ukończyła Szkołę Podstawową nr 7 i II Liceum Ogólnokształcące) oraz z Krakowem, gdzie ukończyła Uniwersytet Jagielloński, Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
Współpracowała z: miesięcznikiem Sokół i prasą w Jaworznie; miesięcznikiem studenckim Plus Ratio iWUJ; kwartalnikiem LOK-u Czata; gazetami internetowymi.
Wiecznie uśmiechnięta, kochała Mazury i żeglowanie, narty i snowboard, taniec, j. angielski oraz tworzenie cudów z papieru. Uwielbiała pisać bajki dla najmłodszych oraz powieści.
W październiku została wydana jej powieść Ikar wciąż żyje a w listopadzie bajki dla dzieci Ania bajki pisze. Obie książki dostępne są w Bibliotece Miejskiej w Jaworznie oraz w KIK Jaworzno.
Uczmy się szybko kochać ludzi, bo tak szybko[!] znikają. Czy zdążyłam powiedzieć Ani, że ją bardzo lubię i cenię, że jako jedyna z mojego otoczenia miała zawsze pogodną twarz, jakby rozumiała sprawy ponadczasowe i wiedziała, co naprawdę liczy się na ziemi. Pamiętajmy o niej jako o słoneczku, które próbowało zawsze rozjaśnić nam świat – tak napisała o Ani jej koleżanka z Krakowa.
Jak wiele radości dajesz innym swoją obecnością, a tyle chcesz jeszcze jej dać najmłodszym adresatom swoich bajek. Niech Twoje Entuzjastyczne Podejście Do Życia, które w nich dostrzegą, będzie dla nich inspiracją, a Twoja Twórcza Energia da im możliwość doświadczenia fantastycznej przygody. Niech odnajdą w nich również Twoją Wielką Siłę, Umiłowanie Życia, a także Uśmiech, którym na co dzień obdarzasz innych. Mam nadzieję, że ujrzą w nich Ciebie - Niezwykłą, Mądrą i Pogodną Osobę, od której tyle się nauczyłem.– tak napisał o Ani kolega Grzesiek Łabuz.
..................................................................................................................
Informacja wygłoszona w Klubie Inteligencji Katolickiej:
28 list.2011 w Krakowie zmarła nasza kochana córka Ania. Miała 26 lat; tak szybko Pan Bóg powołał ją do swojej służby. Myślę, że nasza Ania (dziennikarka po UJ) wraz z Ojcem świętym Janem Pawłem II spogląda na nas z okna niebieskiego, bo w modlitwie zawsze modliłyśmy się o wstawiennictwo Jana Pawła II, św. Faustyny i bł. Anieli Salawy do Boga, by wysłuchał naszych modlitw o zdrowie Ani. Jednak Bóg miał inny plan w stosunku do niej. Prosimy o modlitwę.
rodzice Ani
„Bóg rozejrzał się po swoim ogrodzie i zobaczył puste miejsce.
Spojrzał w dół z nieba i zobaczył Twoją Aniu uśmiechniętą twarz.
Położył Swoje ramiona wokół Ciebie i wyszeptał
- Chodź odpocząć.
chociaż Ty Aniu nie miałaś jeszcze po czym odpoczywać ….
- Jego ogród musi być piękny , On wybiera tylko to co najlepsze.
To złamało nasze serca ,
Tracąc Cię Aniu miliony razy płakaliśmy i gdyby nasza miłość mogła Cię ocalić
Nigdy byś od nas nie odeszła ….”
fragment z utworu księdza Twardowskiego.
Ania Sokół (21.06.1985 – 28.11.2011)- kochana najstarsza córka
Sama zaliczała się do pokolenia JPII.
Nazwa mająca określająca fenomen pokolenia katolików (zwłaszcza młodzieży) z całego świata, skupionych wokół nauk papieża Jana Pawła II.
„Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, bo każdy widzi w papieżu Janie Pawle II ucieleśnienie wartości, w które sam wierzy. Papież to bogata, wielowymiarowa osobowość. Jan Paweł II stanowił z pewnością bardzo ważną i znaczącą postać w życiu młodych ludzi. Był bowiem osobą bliską, wręcz członkiem rodziny, uosobieniem archetypu ojca, opiekuna i przewodnika. Traktowanie Jana Pawła II jako części rodziny wydawać się może swoistego rodzaju uzupełnieniem różnorakich luk, które młodzi ludzie odczuwają w swoich własnych rodzinach. Nie dostrzegają przede wszystkim wokół siebie kogoś, kto mógłby być rodzinnym autorytetem, wzorem postępowania. Brakuje im osoby, co do której zawsze mogą mieć pewność, że będzie ich wspierać i nigdy się od nich nie odwróci – brakuje swoistego rodzaju emocjonalnego constans.”
Spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II:
VI pielgrzymka do Polski Częstochowa 1997 (Ania +Asia+Tomek)
VII pielgrzymka do Polski Kraków 1999
VIII pielgrzymka do Polski Kraków 2002 sierpień(Ania ma 17 lat)po operacji
2 IV 2005 pod oknem papieskim czuwanie
25 – 28.05.2006 Kraków pielgrzymka Benedykta XVI- pilot w centrum prasowym
Praca na rzecz domu Betlejem – ks. Mirosław Tosza
Oaza młodzieżowa w parafii Jana Kantego na Niedzieliskach – ks.Paweł Pielka
Duszpasterstwo akademickie „Mrowisko” u Franciszkanów w Krakowie
Pielgrzymki:
Watykan, Rzym, u ojca Pio, góra Michała Archanioła, Padwa, Loretto,
Medjugorie 2003
Matka Boża z Lourdes 2004
Fatima 2004/2005
Jasna Góra, Łagiewniki, Gidle, Licheń, św Lipka
Ania kochała Mazury – żagle, góry – narty i snowboard, uwielbiała książki, ukończyła UJ dziennikarstwo, chciała pisać bajki dla dzieci i powieści.
„UCZMY SIĘ SZYBKO KOCHAĆ LUDZI, BO TAK SZYBKO!!!! ZNIKAJĄ.
CZY ZDĄŻYŁAM POWIEDZIEĆ ANI , ŻE JĄ BARDZO LUBIĘ I CENIĘ, ŻE JAKO JEDYNA Z MOJEGO OTOCZENIA MIAŁA ZAWSZE POGODNĄ TWARZ, JAKBY ROZUMIAŁA SPRAWY PONADCZASOWE I WIEDZIAŁA CO NAPRAWDĘ LICZY SIĘ NA ZIEMI. PAMIĘTAJMY O NIEJ JAKO O SŁONECZKU, KTÓRE PRÓBOWAŁO ZAWSZE ROZJAŚNIĆ NAM ŚWIAT.” – koleżanka Ani
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwszą
„Śpieszmy się”
***
„spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia” Jan Twardowski
Miała jeszcze tyle do przekazania, tyle do powiedzenia. Rodzina jej potrzebowała. Kto się nimi zajmie, gdy jej zabraknie?
***
Została pociągnięta jeszcze mocniej, otaczała ją już nie ciemność, ale ciepły blask, żywe światło niepodobne do niczego, co znała.
Całą sobą zrozumiała, że to światło jest jej przyszłością.
A kiedyś znów spotka przyjaciół, bo Bóg zawsze dotrzymuje swych obietnic!!!
Tu była tylko poczekalnia. Cała ziemia jest poczekalnią. Prawdziwa przygoda czeka po drugiej stronie.
***
Ona już wyruszyła na spotkanie tej przygody.
***
Proszę Boga, by opiekował się Wami i Waszymi bliskimi i byście czuli Jego dotyk nieco wyraźniej w nadchodzących dniach….. „Ania I Sokół”
”…Okrutny los jest jak trwoga,
Przygniata, że tchu brakuje…
Zwrócić się trzeba do Boga,
To On naszym życiem steruje…
Z wiarą iść nawet, gdy boli….
Cierpi zmęczone już ciało…
Nie można nigdy pozwolić,
By siły w nas nie starczało….”