

Ania
“Hej! obudzę fale.... Hej! obudzę wiatr.... W białych żaglach karnawale.... Swój obudzę świat...”
- Zejman i Garkumpel
Jestem akapitem. Kliknij tutaj, by dodać własny tekst albo mnie edytować. To proste.
Konkurs patriotyczno-komputerowy z cyklu konkursów MALOWANIE NA EKRANIE pt. „ŚLĄSKIE POWSTAŃCZE ZRYWY”
-
Organizator:Politechnika Częstochowska, Zarząd Miejski LOK Jaworzno, Szkoła Podstawowa nr 3 w Jaworznie, Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół;
-
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 3 i klas 4;
-
Miejsce konkursu: SP nr 3 Jaworzno;
-
Termin: 21.05.2019 g.13.30
-
Temat: Wykonać w programie graficznym rysunek do fragmentu utworu Anny Sokół „Owieczki i wilk”- zilustrować podjęcie zorganizowanych, wspólnych działań a nie w rozproszeniu czy w pojedynkę.
„Wszystkie owce odwróciły się w stronę biegnącego do nich dużego owczarka. Pies zbliżył się do nich i usiadł koło małego pieska.
– Już wszystko w porządku. Nie bójcie się. Wilk się gdzieś ukrył – powiedział głośno, by wszystkie owce słyszały.
– Tato, tato! – krzyknął piesek. – Owce są przerażone. Boją się, że wilk je zje!
Owczarek spojrzał na swojego synka. Był dumny z niego, ponieważ udało mu się zagonić owce w krąg i trochę uspokoić. Popatrzył wtedy na stojące wokoło owieczki.
– Owce! – zwrócił się do wszystkich. – Ja i mój syn jesteśmy psami pasterskimi. Naszym zadaniem jest strzeżenie was i chronienie przed niebezpieczeństwem. Mam wyczulony słuch i węch, więc wyczuwam, że coś się zbliża, dużo wcześniej niż inne zwierzęta.
Owce spojrzały na owczarka z szacunkiem i powagą.
– Zawsze będziesz nas bronił? – zapytały nieśmiało.
– Tak – potwierdził pies. – Pilnuję was cały czas, byście mogły spokojnie paść się na łące i by wasza wełna była zawsze taka biała.
Owieczki zaczęły się uśmiechać do siebie. Czuły się pewniejsze.
– Kiedy zobaczycie lub usłyszycie coś, co was zaniepokoi, przyjdźcie i nam powiedzcie – wtrącił mały piesek.
– Dobry pomysł – duży pies pokiwał głową. – A gdy usłyszycie nasze ostrzegawcze szczekanie, ustawcie się w kręgu, jedna koło drugiej, aby żadna z was nie została na uboczu!
– Bee, bee – wszystkie owce potaknęły głowami.
Uspokojone, rozeszły się po łące. Większość owiec położyła się na miękkiej trawie. Pozostałe albo zaczęły spacerować między leżącymi owieczkami, albo rozglądały się za cytrynkami i rusałkami. Owczarki, i mały, i duży, położyły się przy owcach. Rozglądały się dookoła, sprawdzając, czy wszystko jest w porządku.
Nagle duży pies zaczął warczeć. Na skraju lasu dostrzec można było cień, który kształtem przypominał… wilka!
– Wrr! – owczarek zerwał się pognał do lasu. Z daleka słychać było wściekłe ujadanie.
– Hau, hau! – zaszczekał mały piesek, a owce jak na komendę podbiegały, aby stworzyć wspólny krąg. Ich kopytka nie trzęsły się. Mały piesek obiegł je kilka razy, żeby upewnić się, że wszystkie owce są bezpieczne.
Wycie wilka i warczenie owczarka ucichło. Z lasu wybiegł duży pies. Był bardzo zadowolony. Kiedy podbiegł już do stada, powiedział:
– Wilka już nie ma. Uciekł bardzo daleko i już raczej się tu nie pojawi. Teraz to on boi się nas! – kiedy owce to usłyszały, ich serca napełniły się radością.
– Byłyście bardzo dobrze zgrane, kiedy tworzyłyście krąg – mały piesek podziękował owieczkom.
– Ty też świetnie to zorganizowałeś – owczarek pochwalił synka.
Owce były dumne z siebie, że zachowały się zgodnie z tym, jak kazał im owczarek. Widziały jak psy pasterskie strzegą stada. Nie bały się już wilka. Wiedziały, że przy ochronie zapewnionej przez owczarki nic im nie grozi. Czuły się bezpieczne.”
-
Jury konkursu to organizatorzy konkursu: mgr inż.Krystyna Sokół, mgr Marta Dąbroś, …………………….
-
Opiekę merytoryczną na konkursem pełni JM Rektor PCZ.
-
Nagrody: dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez PCZ, LOK, Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół i SP nr 3.
**********************************************************
Z CYKLU „JAWORZNO DLA POLONII” – „POLONIA W KRAJACH ANGLOSASKICH”
21 maja 2019 - już po raz trzeci w Jaworznie w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone Polonii za granicą. W tym roku na to spotkanie zostały zaproszone dzieci z klas czwartych SP7.
Na wstępie pani Krystyna Sokół przedstawiła dzieciom zagadnienia związane z tematem spotkania. W prezentacji o Polakach mieszkających poza granicami Polski stwierdziła, że Polacy od wielu lat wyjeżdżali z rodzinnego kraju, z najróżniejszych powodów. Jednych motywowała wizja lepszych zarobków i łatwiejszego życia, inni musieli uciekać przed represjami ze strony władzy. Polacy masowo wyjeżdżali już w XIX wieku po powstaniach narodowych, podobnie było w czasach I i II wojny światowej. Ostatnie lata to przede wszystkim emigracja zarobkowa, spowodowana wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Według źródeł na obczyźnie zamieszkuje nawet 20 milionów Polaków. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych, około 10 milionów. To właśnie w Chicago znajduje się największa Polonia. W sąsiedniej Kanadzie mieszka ich 900 tysięcy, w Ameryce Południowej 1,8 mln (głównie w Brazylii i Argentynie), w Niemczech 2 mln, we Francji 1,5 mln, w Wielkiej Brytanii 900 tysięcy. Rodaków znajdziemy prawdopodobnie w większości państw na świecie, nawet tak egzotycznych jak Nowa Zelandia, Turkmenistan, Etiopia, Madagaskar czy Uganda.
W tym roku pani Krystyna Sokół wraz z panią Katarzyną Stępień z MBP skupiły się na Polonii w krajach anglosaskich. Kraje anglosaskie to kraje, gdzie urzędowym i narodowym językiem jest angielski. Do krajów anglosaskich należą: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia oraz Kanada (bez Quebecu), Irlandia (bez Gaeltachtu) i Afryka Południowa (bez Volkstaatu). W prezentacji o naszej Polonii zostało to dokładnie omówione.
Cały czas panie podkreślały znaczenie naukę języków obcych, a szczególnie angielskiego. Pani Krystyna przeczytała dzieciom opowiastkę z książki swojej córki „Ania bajki pisze” – pt.„Cierpliwemu wszystko przychodzi na czas”, a pani Katarzyna przeczytała tę bajkę po angielsku. Panie zwracały dzieciom uwagę na to, że jeżeli będą cierpliwie i wytrwale uczyć się to na pewno będą mówić w tym języku bezbłędnie i płynnie i w tej nauce na pewno pomogą im książeczki Ani Sokół. Następnie dzieci wraz z panią Katarzyną pobawiły się w kalambury po angielsku. Zabawa była wyśmienita, bo dzieci z wielkim wyczuciem i pomysłowością „rzucały” hasła do zabawy. Po tej zabawie był konkurs: przedstawiciele klas na mapie świata pokazywali kraje, gdzie językiem urzędowym jest język angielski. Z tym zadaniem dzieci poradziły sobie w stopniu zadawalającym, ale nagrody były i wszyscy ze spotkania wyszli zadowoleni.
Takie spotkanie to dla dzieci dobra i wyjątkowa lekcja z historii, geografii, j.angielskiego i j.polskiego, ale też i wspaniała lekcja na temat patriotyzmu. Dzieci otrzymały znaczki z logiem Święta Polonii za granicą, a całe klasy dyplomy za uczestnictwo w tak ważnym wydarzeniu.
******************
13.05.2019 Spotkanie w MBP filia Podwale z dziećmi z kl.2c SP7
2.04 był Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Z tej okazji i 8.05 święta MBP w Jaworznie (70 lat)dzieci zapoznały się z twórczością Anny Sokół, jej życiem i pasjami. Zostały pasowane na Ambasadorów Bajek Ani.
**********************
ZAPROSZENIE
21 MAJA 2019 O GODZ.11.00 W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W JAWORZNIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE
PT. "JAWORZNO DLA POLONII", NA KTÓRE WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAM.
*****************************************************************
"ŻYCZENIA NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2019"
"Jaj przepięknie malowanych,
Świąt słonecznie roześmianych,
W poniedziałek dużo wody,
Zdrowia, szczęścia oraz zgody
Z okazji Świąt Wielkanocnych"
życzy
Krystyna Sokół KLUB PRZYJACIÓŁ KSIĄŻEK ANI SOKÓŁ
****************************************************************************